پنجشنبه 21 فروردين 1399   17:43:56
            امام موسی کاظم (ع  ) میفرمایند:شیعه ما تنها کسى است که تقوا پیشه و مطیع خداوند باشد.                    
     
 
ملت ايران تصميم گرفته از دروازه علم به شهر سعادت وارد شود

رييس جمهور در مراسم تقدير از دانشجويان نمونه سراسر كشور با بيان اينكه امروز در ايران حركت علمي و عزم ملي اعلان نشده، بسيار پرشتاب، گسترده و عميقي شكل گرفته است، اظهار داشت: ملت ايران زماني در بالاترين سطح علمي قرار داشته و مرجع علمي جهان بود و امروز نيز بايد به جايگاه اصلي خود بازگرديم.
دكتر محمود احمدي نژاد پيش از ظهر امروز (دوشنبه) در مراسم تقدير از دانشجويان نمونه سراسر كشور آنان را جواناني مومن، مصمم و عالم توصيف كرد و گفت: آرزو داريم كه همه جوانان كشورمان به قله هاي بالاي عزت و پيشرفت برسند و زيباترين لحظه براي ما زماني است كه يك شكوفه به ميوه ارزشمندي تبديل شده است.

رييس جمهور با اشاره به اينكه انسانيت وجه مشترك همه بشريت است، گفت: حقيقتي كه خداوند در درون انسانها به امانت گذاشت و باعث تفاوت انسان با ساير موجودات گرديده قدرت تصميم گيري است كه انسان با اتخاذ تصميم درست به كمال والا دست مي يابد.

رييس جمهور افزود: در بستر اصلي آفرينش يك حركت تكاملي در بين همه موجودات وجود دارد كه با يك نگاه موضعي مي بينم ساير موجودات در يك دايره بسته و محدود حركت مي كنند و انسان تنها موجودي است كه با اراده خود مي تواند هم به مقام والا دست يابد و هم به پايين ترين مراتب سقوط كند. 

دكتر احمدي نژاد با بيان اينكه خداوند فطرت الهي را در نهاد انسان به امانت گذاشته است، خاطر نشان كرد: انسان با تمركز بر فطرت الهي خود مي تواند مراتب انسانيت را طي كرده و آيينه تجلي صفات الهي باشد بگونه اي كه همه زيبايي هاي هستي را بتوان در او مشاهده كرد.

رييس جمهور با اشاره به اينكه راه خدايي شدن بازگشت به فطرت الهي است، اظهار داشت: تكيه بر فطرت الهي و شكوفا كردن آن در وجود انسان باعث مي شود كه همه استعدادها همچون كمال جويي و حقيقت آسماني در وجود انسان نمايان شود و براي شكوفايي اين استعدادها انسان نياز به علم دارد. 

دكتر احمدي نژاد افزود: علم پايه حقيقت انسان و فطرت الهي و اعتلاي او تا مرزهاي خدايي شدن است.

رييس جمهور اظهار داشت: پايه علم و حدفاصل انسان و ساير موجودات تفكر، تعقل و انديشه است كه اگر اين سه اصل از انسان گرفته شود با ديگر موجودات هيچ تفاوتي ندارد.

دكتر احمدي نژاد با اشاره به اينكه علم به معناي عام است كه شامل معرفت هم مي شود، گفت: اصل تعقل، تفكر آسماني است كه مانند حلقه اتصالي از آسمان براي انسان منتشر شده است و اين راه رسيدن انسان به جايگاه واقعي خود است.

رييس جمهور خاطر نشان كرد: جامعه انساني بدون دانش بشري و بدون قدرت تعقل و تفكر هيچ است و خداوند ويژگي اختيار و انتخاب آزادانه را براي طي كردن مسير كمال در وجود انسان نهادينه كرده است.

دكتر احمدي نژاد افزود: همه زيبايي ها همچون كمال انساني، عدالت، محبت، ايستادگي بر حق و برپايي عدل و مقابله با ظالمان از ويژگي هاي با ارزش انساني است كه اساس و پايه همه آنها علم است و اين علم از طريق انديشه و تفكر به دست مي آيد.

رييس جمهور اظهار داشت: امروز فضاي عمومي كشور و جوانان عزيزمان مشحون از علم آموزي، عشق به تعليم، تعلم و طي كردن مدارج بالاتر علمي است. 

وي ادامه داد: حتي سخت ترين دشمني ها هم رنج حساب نمي شود، رنج حقيقي زماني به وجود مي آيد كه انسان از شأن حقيقي خود پايين مي آيد. فشار دشمنان خود نوعي هديه است چرا كه موجب پيشرفت و اعتلاي انسان است.

دكتر احمدي نژاد با اشاره به سير پرشتاب و گسترده و عميق علمي كشورمان اظهار داشت: پيشرفت هاي علمي سالهاي اخير نشان مي دهد كه عشق به علم و انديشه كه ريشه در كمال انساني دارد، در درون ملت ايران ساري و جاري است و امروز اين ملت تصميم گرفته اند كه از دروازه علم عبور كرده و به شهر سعادت وارد شوند، چرا كه امروز توليدات و دستاوردهاي علمي كشورمان روز افزون شده است. 

وي خاطرنشان كرد: هر آرمان و مكتبي داشته باشيم اگر به لحاظ علمي پيشرفته نباشيم، دفاع از آرمان و مكتب مان بسيار مشكل خواهد بود.

رييس جمهور با بيان اينكه علم، نقطه پاياني ندارد و هنوز در ابتداي راه هستيم، اظهار داشت: در يك مقطع تاريخي ايرانيان به لحاظ علمي در عرصه هاي مختلف علمي نظير طب، نجوم، عرفان و فلسفه، سرآمد جهان بودند و امروز بايد به جايگاه گذشته خود بازگرديم.

دكتر احمدي نژاد افزود: ايران در گذشته به دليل پيشرفت هاي علمي به عنوان مرجع علمي در جهان شناخته شده بود كه ساير كشورها براي علوم مختلف خود با دانشمندان ايراني مشورت و آنها را جذب كرده و يا حتي كارشان به تهديد و غارت نيز مي كشيد و امروز بايد به آن جايگاه باز گرديم.

رييس جمهور افزود: مسلماً پيشرفت هاي علمي امكانات مي خواهد و امكانات نيز تابع اراده انسان است، نه انسان تابع امكانات و اگر تصميم گرفتيد خدا نيز امكانات را فراهم خواهد كرد.

دكتر احمدي نژاد گفت : از پيروزي انقلاب اسلامي تا كنون روزانه 2.5 ميليون بشكه نفت فروخته مي شود كه امروز با همان مقدار، ظرفيت دانشگاه ها، سهم توليد علمي و امكانات دانشگاه ها افزايش يافته است و باز هم مي توان آنرا گسترش داد.

رييس جمهور تصريح كرد: بايد تمام فعاليت هاي علمي كشور را در يك راستا قرار داده و هم افزا كنيم.

دكتر احمدي نژاد با بيان اينكه علم باعث عالم شدن انسان و هدايتگر اوست، اظهار داشت: هدايت ديني در مورد انسان عالم، تاثير گذار است، انسان عالم قدر هدايت هاي آسماني را مي داند و انسان متفكر و دانشمند متوجه عالم هستي است نه انسان نادان.

رييس جمهور گفت: حركت پرشتاب علمي را بايد با قدرت ادامه داد و دولت نيز در اين زمينه پشتيباني هاي لازم را بعمل خواهد آورد.

در ابتداي اين ديدار تعدادي از دانشجويان در سخناني پيشنهادات و مطالبات خود را با رييس جمهور در ميان گذاشتند كه تقويت ارتباط دانشگاه و صنعت، امكان عضويت در بنياد ملي نخبگان، ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر، انتخاب شدن به عنوان عضو هيات علمي، بورسيه تحصيلي و امكان تشرف به مكه مكرمه از جمله اين نكات و درخواست ها بود كه با موافقت دكتر احمدي نژاد همراه شد.

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
جدیدترین اخبار
>.
.
..
 
     
     
 
..
.
..
..
.
..
..
.
..