سه‌شنبه 16 آذر 1400   20:57:28
1391/11/1 یکشنبه
            امام موسی کاظم (ع  ) میفرمایند:شیعه ما تنها کسى است که تقوا پیشه و مطیع خداوند باشد.                    
     
 
معرفی کتاب:
شعلة فروزان؛ اسنادی از جنبش جنگل

این کتاب شامل 25 سند در 157 صفحة قطع وزیری می باشد که دربرگیرندة اسناد نویافته از میان اسناد وزارت دربار تیمورتاش در آرشیو مرکز پژوهش و اسناد ریاست جمهوری است که به مناسبت نخستین کنگرة ملی میرزاکوچک جنگلی فرصت انتشار یافته است.
بسمه‏تعالی


معرفی کتاب: شعلة فروزان؛ اسنادی از جنبش جنگل

این کتاب شامل 25 سند در 157 صفحة قطع وزیری می باشد که دربرگیرندة اسناد نویافته از میان اسناد وزارت دربار تیمورتاش در آرشیو مرکز پژوهش و اسناد ریاست جمهوری است که به مناسبت نخستین کنگرة ملی میرزاکوچک جنگلی فرصت انتشار یافته است. از نظر زمانی، اسناد غالباً مربوط به دورة حکمرانی عبدالحسین تیمورتاش(سردار معظم خراسانی) در گیلان است که برخی از ابعاد سرکوب موقت نهضت جنگل را نشان می‏دهد. بخش کمی از اسناد هم مربوط به دورة وزارت دربار تیمورتاش است.
آقای محمد شیخان، معاون ارتباطات و اطلاع‏رسانی دفتر رئیس جمهور در پیشگفتار این کتاب با اشاره به جایگاه میرزا کوچک جنگلی در تاریخ معاصر ایران و تاریخ گیلان، می‏نویسد: « میرزاکوچک‏خان به مردم باور داشت و بدون اتکا به دولتی‏ها یا بیگانگان، نهضت جنگل را سامان داد. نهضتی که از همان آغاز خدمت به مردم را سرلوحة کار خویش قرار داد. هیأت اتحاد اسلام به‏عنوان تشکیلات سیاسی نهضت جنگل در دوره‏ای که امور گیلان را به‏عهده داشت، تجربه‏ای موفق از حکومتداری سیاسیون مذهبی و علمای دینی را به نمایش گذاشت. بزرگداشت میرزاکوچک‏خان، پاسداشت چنین اندیشه‏ای است. اندیشه‏ای که ایران و اسلام را به معاملت با بیگانگان نفروخت. او نیاز زمانة ماست، الگویی نه برای ایرانیان که برای جهانیانی که می خواهند آرمان‏گرایی را با عمل تجربه نمایند».
آقای شهریار مرادی، سرپرست مرکز پژوهش و اسناد نیز در مورد ضرورتمعرفی شخصیت میرزا عقیده دارد: « میرزا در تصویر نظام‏سازی عالمان دینی و نیروهای مذهبی قطعه‏ای غیر قابل چشم‏پوشی است. از همین رو معرفی هرچه بیشتر این شخصیت اثرگذار و ماندگار، به نسل امروز، فریضه‏ای بردوش قشر فرهیخته و محقق جامعه ماست. چرا که او در هویت‏سازی ایرانی- اسلامی امروزمان جایگاهی درخور دارد. امید آنکه اینگونه تلاش‏های علمی و عملی در این مسیر، گام‌هایی موثر به شمار آیند و رضای خداوند متعال را در پی داشته باشند.»

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

جدیدترین اخبار
>.
.
..
 
     
     
 
..
.
..
..
.
..
..
.
..