سه‌شنبه 16 آذر 1400   20:51:05
1391/11/1 یکشنبه
            امام موسی کاظم (ع  ) میفرمایند:شیعه ما تنها کسى است که تقوا پیشه و مطیع خداوند باشد.                    
     
 
معرفی کتاب: «اسنادی از دولت‏های ازهاری و بختیار»

این کتاب شامل مدخل پژوهشی و 110 سند در 308 صفحه قطع وزیری می باشد که دربرگیرندة مجموعه اسنادی از صورت‏جلسات، مصوبات هیأت وزیران، اقدامات و عملکرد دو دولت آخر حکومت پهلوی یعنی دولت‏های ازهاری و بختیار است.

بسمه تعالی

معرفی کتاب: «اسنادی از دولت‏های ازهاری و بختیار»

  این کتاب شامل مدخل پژوهشی و 110 سند در 308 صفحه قطع وزیری می باشد که دربرگیرنده مجموعه اسنادی از صورت‏جلسات، مصوبات هیأت وزیران، اقدامات و عملکرد دو دولت آخر حکومت پهلوی یعنی دولت‏های ازهاری و بختیار است. این دو دولت، با ویژگی‏ها و برنامه‏های متناقض خود، نمایانگر آخرین تلاش‏های حکومت پهلوی برای غلبه بر بحران انقلابی علیه این رژیم است. مهمترین بخش اسناد این کتاب، صورت‏جلسات دو دولت است که بوضوح روند فزایندة انقلاب اسلامی و به نتیجه نرسیدن تلاش‏های حکومت پهلوی برای مهار آن را نشان می‏دهد.
 دولت ازهاری که داعیة آشتی ملی داشت جایگزین دولت شریف امامی شد ، اما نتوانست کاری از پیش ببرد. روی کار آمدن دولت ازهاری نیز  نشان‏دهندة غلبة رجال نظامی‏گرا و معتقد به سرکوب نهضت امام خمینی بود، که البته آن هم نتوانست بیش از دو ماه دوام بیاورد و شرایط برای حکومت پهلوی سخت‏تر شد. در نهایت، تشکیل دولت توسط شاپور بختیار که جزو رهبران جبهة ملی بود و خارج از منظومة قدرت پهلوی قرار می‌گرفت، بیانگر تناقض‏های زیاد در ساختار حکومت پهلوی است که می‏کوشید به هر قیمتی، خود را از ورطه سقوط نجات دهد. در اسناد حاضر، این شرایط بحرانی و روند تصمیمات متناقض بوضوح دیده می‏شود.
آقای محمد شیخان معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور در پیشگفتار این کتاب می‌نویسد:
«در مقابل وحدت کلمه‌ای که در میان نیروهای مخالف وجود داشت، آشفتگی، تناقض و تشتت در جبهه رژیم حاکم بود. این وضعیت از رأس هرم تا بدنه وجود داشت. بر همین مبنا، محمدرضا پهلوی در آخرین ماه‌های سلطنت خود دچار تناقض رفتاری شده بود. چنانچه در آخر، بر اثر این تناقض، سقوط رژیم تسریع گردید. دولت‌های ازهاری و بختیار، نمونه‌ای از این تناقض هستند.»
آقای شهریار مرادی رئیس مرکز پژوهش و اسناد نیز در مقدمه این کتاب تصریح می‌نماید:
«رژیم پهلوی به پایان خط رسیده بود. مردم تصمیم خود را گرفته بودند. از همین رو، بختیار در 37 روز پس از 37 سال سلطنت محمدرضا پهلوی اقدام مؤثر و مثبتی نتوانست انجام دهد. انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی مسیر پرفراز و نشیب خود را به سلامت طی کرده و به ایستگاه پیروزی نزدیک شده بود. 22 بهمن ماه 1357 آن موعد نهایی بود.»
شایان ذکر است که کتاب حاضر به مناسبت پنجاهمین سالگرد نهضت امام خمینی (ره) به زیور طبع آراسته شد تا تصویر روشنگری از مراحل پیروزی نهضت انقلاب اسلامی و غلبه آن بر موانع موجود را نشان دهد.


 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

جدیدترین اخبار
>.
.
..
 
     
     
 
..
.
..
..
.
..
..
.
..