سه‌شنبه 16 آذر 1400   21:04:08
1391/11/1 یکشنبه
            امام موسی کاظم (ع  ) میفرمایند:شیعه ما تنها کسى است که تقوا پیشه و مطیع خداوند باشد.                    
     
 
اسنادي از اشغال ايران در جنگ جهاني دوم (جلد 7)

مركز پژوهش و اسناد معاونت ارتباطات و اطلاع‏رساني در ادامة انتشار اسناد مربوط به اشغال ايران در جنگ جهاني دوم، هفتمين جلد از اين اسناد را كه شامل 159 سند در 407 صفحه مي‏باشد، منتشر كرد.
مركز پژوهش و اسناد معاونت ارتباطات و اطلاع‏رساني در ادامة انتشار اسناد مربوط به اشغال ايران در جنگ جهاني دوم، هفتمين جلد از اين اسناد را كه شامل 159 سند در 407 صفحه مي‏باشد، منتشر كرد.در اين جلد موضوعات گوناگوني گردآوري شده است كه مهم‏ترين آنها سانسور مطبوعات، مسائل مربوط به بازداشت ايرانيان از اقشار گوناگون و پيامدهاي سياسي و اجتماعي آن، جابجايي نيروهاي متفقين در مناطق مختلف ايران، در اختيار گرفتن راه‏ها و راه آهن، مداخله در امر خواربار، موضوع غرامت و در نهايت مسئلة تخلية ايران پس از پايان جنگ جهاني دوم مي‏باشد.
آقاي محمد شيخان،معاون ارتباطات و اطلاع‏رساني دفتر رئيس جمهور در پيشگفتار اين كتاب در مورد جنگ جهاني دوم و اهميت اسناد گردآوري شده در اين كتاب مي‏نويسد: « اشغال ايران در جنگ جهاني دوم هيچ‌گاه از ذهن و خاطرۀ ايرانيان محو نخواهد شد، اما اين خاطرۀ جمعي را بايستي تبديل به يك احساس مشترك كرد. احساسي كه خرد جمعي ايرانيان را در قبال حوادثي اين‌چنين به واكنش وادارد. مركز پژوهش و اسناد اين معاونت به سهم خود در اين باره كوشيده است كه انتشار شش جلد كتاب «اسنادي از اشغال ايران در جنگ جهاني دوم» خود گواهي بر اين ادعا است. شش جلد مذكور علاوه بر دسترسي آسان مخاطبان اعم از محققان و پژوهشگران تا خوانندگان عام به اسناد اين برهه از تاريخ كشور، اسنادي متقن و غيرقابل‌انكار در اختيار كارگزاران سياست خارجي در عرصۀ بين‌الملل قرار مي‌دهد».
آقاي شهريار مرادي دهقي، سرپرست مركز پژوهش و اسناد نيز كه در جريان مراحل مختلف آماده‏سازي كتاب بوده، در مورد اهميت اسناد منتشر شده در اين جلد، در مقدمة كتاب ضمن تبيين موضوعات كتاب و ذكر مثال‏هايي براي هر كدام از آنها، چنين استنتاج مي‏كند:« در اين مجلّد از كتاب‌هاي اسنادي از اشغال ايران در جنگ جهاني دوم، سعي گرديده به مدد اسناد بر زياده‌خواهي‌ها و نقض همان پيمان تحميلي اشغالگران بر ملت ايران صحه گذاشته شود. به طوري كه اسناد، بدون هيچ شرح و بسطي به خودي خود گوياي رفتارهاي خارج از قاعده و موازين آنان است. از آن جمله متفقين در تخليۀ ايران نه‌تنها به پيمان اتحاد كه حضورشان را تا پايان جنگ تضمين مي‌كرد، وقعي ننهادند كه حتي به توافق‌هاي سران سه كشور اشغالگر (انگليس، شوروي و آمريكا) در كنفرانس تهران مبني بر تخليۀ ايران نيز وفادار نماندند. چنين وضعيتي نشان از نيات شوم آنان در فرداي پس از پيروزي در جنگ داشت. اين مجلّد با تبيين اين خصيصۀ اشغالگران در عدم پايبندي به تعهداتشان و زيرپا گذاشتن عدالت و آزادي مورد ادعاي آنان فراهم آمده است. اميد است اسناد مجموعۀ حاضر در نماياندن اين وضعيت، راهگشا و مؤثر بوده برگي ديگر بر حقانيت ملت ايران بيفزايند».

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

جدیدترین اخبار
>.
.
..
 
     
     
 
..
.
..
..
.
..
..
.
..