سه‌شنبه 16 آذر 1400   22:17:22
1391/11/1 یکشنبه
            امام موسی کاظم (ع  ) میفرمایند:شیعه ما تنها کسى است که تقوا پیشه و مطیع خداوند باشد.                    
     
 
خليج فارس؛ هويت و تاريخ به روايت اسناد

اين كتاب پژوهشي است، شامل 129 سند در 352 صفحه كه از ميان اسناد متعلق به وزارت دربار پهلوي اول و نخست‏وزيري پهلوي دوم كه در آرشيو مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري موجود بوده، تهيه و تدوين و درقطع وزيري منتشر گرديده است.


اين كتاب پژوهشي است، شامل 129 سند در 352 صفحه كه از ميان اسناد متعلق به وزارت دربار پهلوي اول و نخست‏وزيري پهلوي دوم كه در آرشيو مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري موجود بوده، تهيه و تدوين و درقطع وزيري منتشر گرديده است.
محتواي اسناد گردآوري شده دربرگيرندۀ موضوعاتي چون: علل توجه و مداخلات قدرتهاي استعماري فرامنطقه‌اي بويژه انگليس در خليج فارس، سير تاريخي استفاده از عناوين جعلي و تحريف‏شده به جاي خليج فارس براياين منطقه و اهداف و انگيزه‏هاي تحريف‏كنندگان، واكنش‏هاي دولت‏هاي وقت و حكومت ايران به اين اقدامات، سياست‏ ايران در خليج فارس و بازتاب‏هاي آن در مطبوعات كشورهاي منطقه و جهان، جايگزيني آمريكا به جاي انگليس پس از خروج آن كشور از خليج فارس و چندين موضوع جزئي ديگر، مي‏باشد.
آقاي محمد شيخان، معاون ارتباطات و اطلاع‏رساني دفتررئيس جمهور در پيشگفتار كتاب دربارة اهميت اسناد گردآمده در اين اثر مي‏نويسد: «به جرأت مي‌توان گفت ميراث استعمار براي جهان انساني، جعل، تحريف، كين و دشمني است. آنان با چنين ميراثي به نبرد با ميراث‌هاي بشري چون صلح و دوستي آمده‌اند. رسالت انديشمندان و متفكران اقتضا مي‌كند در مقابله با چنين ميراث شومي به آگاه‌سازي جهانيان همت گمارند. بر مبناي همين رسالت، مركز پژوهش و اسناد به انتشار اسناد مربوط به خليج‌فارس اقدام نموده است تا پرده از دخالت‌هاي فرامنطقه‌اي استعمارگران در جعل عنوان اين نام تاريخي بردارد. اسنادي كه با آشكار كردن گذشتۀ اين توطئه از افتادن در دام توطئه‌هاي امروز و فردا انذار مي‌دهند. فاجعۀ چنين جعل و تحريفي را از خليج‌فارس تا فلسطين اشغالي مي‌توان رديابي كرد».
آقاي شهريار مرادي، سرپرست مركز پژوهش و اسناد نيز در تشريح و تبيين اهميت اسناد مد نظر كتاب حاضر، اشاره مي‏كند: « نام و هويت خليج فارس چندان اصيل و فراگير بود كه در قديمي‌ترين كتاب‌هاي جغرافيا ثبت و ضبط شده است. از استرابون يوناني تا ابن‎حوقل مسلمان عرب بر اين نام صحّه نهاده‌اند. اما آنچه تفّرق دربارة اين نام را دامن زد، همانا پديدة استعمار بود. استعماري كه علاوه بر دست‌اندازي بر ثروت‌هاي مادي ملل مشرق زمين، بر هويت و تاريخ اين مردم دست تاراج دراز كرد. اين تاراج از آن سبب بود كه علاوه بر تخريب روح جمعي حاكم بر اين ملت‌ها كه حاصل پيشينة مشترك ايشان و اقوام ساكن خليج فارس بود، زمينة حاكميت قدرت‌هاي استعماري بر منطقه را نيز تسهيل نمود. با ايجاد اختلاف ميان عرب و ايراني كه داراي هويت مشترك اسلامي بودند، توجه به غارت منابع كشورهاي منطقه و ايجاد مولود نامشروع استعمار، يعني اسرائيل به سمت و سويي ديگر منحرف كردند... خليج فارس هم از اين منازعات استعمارساخته بركنار نماند. در حالي كه نام‌هاي تاريخي به عنوان ميراث بشري، پيشينة تاريخي تمامي ملت‎هاي جهان را رقم مي‌زنند و همچون عامل پيونددهنده، نسل‌هاي ديروز، امروز و فردا را داراي احساس مشتركي نسبت به يك نام و مكان تاريخي مي‌سازند، خليج فارس دچار جعل و تحريف گرديد. جعل و تحريفي كه چون با تبليغات دروغين همراه شد، ملت‌ها را در مقابل يكديگر قرار داد... مجموعة حاضر نگاهي مستند به هويت تاريخي خليج فارس و سياست‌هاي فرامنطقه‏اي در ساختن عنوان جعلي براي خليج فارس دارد. سياستي كه بيشتر هياهوهاي بي‎نتيجه را موجب شده  و ره به جايي نبرده است. اسناد مجموعه از چنان غنا و استواري برخوردارند كه بي‏نياز از هرگونه توصيف و توضيحي هستند».
شايان ذكر است كه اين كتاب در تاريخ 10 ارديبهشت 1392، همزمان با روز ملي خليج فارس توسط رياست محترم جمهوري، آقاي دكتر محمود احمدي‏نژاد رونمايي شد.


 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

جدیدترین اخبار
>.
.
..
 
     
     
 
..
.
..
..
.
..
..
.
..