سه‌شنبه 16 آذر 1400   21:19:02
1391/11/1 یکشنبه
            امام موسی کاظم (ع  ) میفرمایند:شیعه ما تنها کسى است که تقوا پیشه و مطیع خداوند باشد.                    
     
 
مصاحبه با آقاي شهريار مرادي سرپرست مركز پژوهش و اسناد

1- در ابتدا ضمن تبريك  فرارسيدن  هفته پژوهش، لازم مي دانم ازجنابعالي كه رياست مركز پژوهش و اسناد نهاد رياست جمهوري را بر عهده داريد، براي اولين سوال نظرتان را در باره اهميت و جايگاه پژوهش جويا شوم؟

*  با تبريك هفته پژوهش به همه انديشمندان ، متخصصان و محققان  فرهيخته ، بنده پيش  از اينكه در خصوص  عنصر هدايتگر و حركت آفرين دانايي و پژوهش صحبت كنم در ابتدا به اين نكته اشاره مي كنم كه امر پژوهش و تعمق در پديده هاي هستي در يك نگاه انتولوژيك و هستي شناسانه برخاسته از دنياي جديد و ادعاهاي غربي ها نيست . هرچند بعد از رنسانس و انقلاب صنعتي غربي ها تلاش دارند خود را متوليان و صاحبان علوم بدانند اما بايد در مقابل اين توطئه فرهنگي اعلام كرد ، پژوهش و دانايي از ذات اديان برخاسته و اوج توجه به آن در دين متعالي و روشنگر اسلام متجلي گشته است . از منظر قرآن انسان در جميع شئون و ارتباطات خود موظف است بر اساس تحقيق و ﭘژوهش راه خود را طي كند.اگر چه لفظ ﭘژوهش در كلام الهي ذكر نشده ، اما الفاظي همچون تفكر،تعقل، تدبر و تذكر در بيش از حدود 300  آيه از قرآن ما را رهنمون مي سازد كه تا چه اندازه خداوند به امر تحقيق و ﭘژوهش و در نتيجه يافتن راه هاي حقيقت تاكيد دارد.

هركسي كه انسي با كتاب وحي داشته باشد مي داند كه  بيشترين حجم آيات قرآن دعوت به تذكر است يعني يادآوري هر آنچه كه خداوند در فطرت پاك و سرشت انسان به وديعت نهاده است و متذكر شدن ( گذري داشتن، ﭘژوهشي انجام دادن) در زمينه آيات و آفاق خداوندي.

اما برسيم به زمانه خودمان،  در عصر اطلاعات و جهاني كه هرگونه توسعه منوط به دستيابي مستمر و علمي به اطلاعات تازه است،پژوهش نه تنها يك ارزش فرهنگي است بلكه يك ضرورت حياتي است . ما بايد با توجه به پيشينه اعتقادي و آرمان هاي بلندي كه در سند چشم انداز آمده است، از روش‌هاي نوين علمي و پژوهشي و استحصال ظرفيت‌ها و استعدادهاي پژوهشي نهفته در كشور به توليد و توسعه دانش و معرفت اسلامي،تأمين نرم‌افزاري و محتوايي ساحت‌هاي فرهنگ و معطوف سازي پژوهش به تأمين نيازهاي معرفتي جامعه و نظام تلاش كنيم.

 

 

2-به نظر شما  پژوهش چه نقشي مي تواند در توانمند سازي برنامه هاي دولت  داشته باشد؟

 ابتدا بايستي از خود بپرسيم پژوهش براي چيست ؟ براي حل مساله، يعني يك محقق ،پژوهشگر تا مساله اي تا ابهامي در خصوص يك مساله اعم از اجتماعي ، اقتصادي در ذهنش خطور نكند به دنبال تحقيق نمي رود.فرضيه و پرسش  براي حل مساله اساس كار پژوهش است.ماحصل پزوهش هم بايد ارائه يك راهكار و يا پاسخ باشد. اين راهكارها و پاسخ هاست كه به نظرم زمينه را براي مديريت بهتر و بهره وري بالاتر در حد فردي ،سازماني و يا در مرحله گسترده و كلان مانند توانمند سازي برنامه هاي دولتها هموار مي كند .با اين مقدمه بايد عرض كنم كه  پژوهش  پشتوانه دولت در ادارۀ كشور در همه حوزه‌ها تلقي مي شود. شايد بتوان گفت كه اگر دستاوردهاي محققان به بدنه اجرايي دولت پيوند داده شود،يقينا برنامه هاي دولت كارآمدي بيشتري خواهد داشت. يعني آن دسته از يافته ها كه به حل معضلات جامعه ،تنگناها و ضعفهاي مديريتي و اجرايي دولت ياري رسانند و راهكار ارايه دهند، مسلما بايد انتخاب و سامان دهي و حتي تشويق شوند.اين امر نياز به برنامه ريزي منسجم و مديريت خاص خود دارد.

در دنياي امروز، پژوهش لازمه رشد و توسعه است. بر همين اساس دولت و يا هر نهاد و سازمان ديگر براي تصميم سازي وسياست گذاري هاي كارآمد و درست نيازمند راهكارهاي ارايه شده از سوي نخبگان وپژوهشگران است.

3- لطفاً در مورد مركز پژوهش و اسناد و ساختار آن توضيحاتي بفرماييد.

*اين مركز از زيرمجموعه هاي معاونت ارتباطات و اطلاع رساني دفتر رئيس جمهور مي باشد كه با بهره گيري از ظرفيت هاي علمي و تخصصي مراكز تحقيقاتي و علمي كشور در جهت تحقق اهدف،آرمان ها و ترويج ارزش هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران فعاليت مي كند..

اين مركز دو مديريت "پژوهش و انتشار" و" اسناد" را در زير مجموعه خود دارد كه علاوه بر ارائه چشم انداز و راهبردهاي مورد نياز دولت و رييس جمهور محترم ،به تدوين و تاليف ديدگاه ها و آثار رياست محترم جمهوري و بازتاب هاي فعاليت ها و اقدامات رييس جمهور و بررسي اسناد و آماده سازي اطلاعات لازم براي تدوين كتاب سندها جهت بهره برداري تحقيقات و پژوهشگران مي پردازد.

4- لطفاً به صورت مصداقي در مورد اهم دستاوردهاي مركز پژوهش و اسناد توضيحاتي بفرماييد؟

* ما در زمينه كتاب هاي سندي قريب بيست عنوان كه بعضي از آنها شامل چندين مجلد مي شود، به عرصه فرهنگ و پژوهش تقديم كرده ايم .كه موضوعات آنان شامل  جنگ هاي اول و دوم جهاني ، احزاب سياسي ايران، دولت شهيد رجايي ، مهاجرت داخلي در ايران،ايران و جنبش عدم تعهد به روايت اسناد از باندونگ تا تهران ،آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و حقانيت ايران در برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ،فدائيان اسلام،شعله فروزان: اسنادي از جنبش جنگل و موضوعات تاريخي و مهم ديگر،كتاب هايي با محوريت آراء و انديشه رئيس جمهور بخش ديگري از دستاوردهاي اين مركز است كه حدود بيست عنوان كتاب است و  علاقه مندان مي توانند با مراجعه به سايت مركز به آدرس  www.Presidency.ir با آنها آشنا شوند.

همچنين كتابهاي پژوهشي ويژه اي هم با موضوعيت گزارش اقدامات و بررسي آثار سياسي ،فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي دولت نهم و دهم به زيور چاپ رسيده است كه با مطالعه آن تصوير كامل و موثقي از دولت نهم و دهم براي محققان معاصر و آينده به وجود خواهد آمد. مثل دولت اقدام ،دولت حضور و عناوين ديگر.

5-با توجه به اهميت مستندسازي آثار و انديشه هاي رياست محترم جمهوري ،اين مركز تا به حال چه تدابيري در اين زمينه انديشيده است؟ 

* لازم است با مسرت به اطلاع  جامعه آگاه و علاقه مند به موضوعات سياسي و تاريخي و بويژه پژوهشگران حوزه هاي علوم انساني برسانم كه مركز پژوهش و اسناد به منظور مستندسازي منابع اطلاعاتي رياست محترم جمهور اقدام به ايجاد سيستمي اطلاعاتي با نام "پايگاه اطلاعاتي رييس جمهور" نموده است. اهداف  اين پايگاه  اطلاعاتي - ذخيره سازي، بازيابي و اطلاع رساني آثار مكتوب و الكترونيكي منتشره راجع به رياست محترم جمهور در داخل و خارج از كشور، ساماندهي مصاحبه ها و سخنراني هاي رياست محترم جمهور(ذخيره سازي و بازيابي كتابها و آثار رياست محترم جمهور در محيطي الكترونيكي)- ذخيره سازي و بازيابي محصولات داخلي مركز پژوهش و اسناد- ذخيره سازي و بازيابي مدارك مرتبط داخل كشور مانند گزارش هاي عملكرد سازماني و ...است ، به نظر مي رسد با توجه به اينكه در سال پاياني دولت دهم قرار داريم، مستندسازي مجموعه اقدامات و فعاليت‏هاي گسترده اين دولت حائز اهميت فراواني است. در اين راستا پايگاه اطلاعاتي مركز، يكي از ابزارهاي اساسي در تحقق اين امر محسوب مي شود. اين سيستم قابليت ذخيره سازي، پردازش، بازيابي اطلاعات انواع فرمت هاي الكترونيكي مانند كتاب، مقاله، گزارش، و پژوهش را داراست.

 


 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

جدیدترین اخبار
>.
.
..
 
     
     
 
..
.
..
..
.
..
..
.
..