سه‌شنبه 16 آذر 1400   22:11:51
1391/11/1 یکشنبه
            امام موسی کاظم (ع  ) میفرمایند:شیعه ما تنها کسى است که تقوا پیشه و مطیع خداوند باشد.                    
     
 
جايگاه پژوهش در معاونت ارتباطات و اطلاع‌رساني

 

1- معاونت ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رئيس جمهور چه جايگاهي براي پژوهش قائل است؟
معاونت خود را يك بازوي مشورتي براي رئيس جمهور مي‌داند. اين بازوي مشورتي در حوزه‌هاي گوناگون كارآمدي و كارآيي خود را نشان داده است. بر اين مبنا مركز پژوهش و اسناد زيرمجموعۀ اين معاونت قرار دارد كه وظايف مختلفي را برعهده دارد. از جمله اين مركز با تبيين آراء و انديشه‌هاي رئيس جمهور محترم به منبع‌سازي براي محققان و كارشناسان همت مي‌گمارد. گفتني است كه گفتمان جناب دكتر محمود احمدي‌نژاد به عنوان گفتمان اصيل انقلاب اسلامي توانسته است به يك گفتمان مسلط در روابط بين‌الملل تبديل شود. اين گفتمان بايستي تبيين شود، چرا كه اين جنس از گفتمان محدود به زمان و مكان خاصي نيست. همچنان كه ما امروزه شاهديم گفتمان انقلاب اسلامي پس از سال‌هادر كشورهاي عربي مسلمان ثمر و نتيجه داده است. بنابراين معاونت ارتباطات و اطلاع‌رساني و به تبع آن مركز پژوهش و اسناد چنين نگاهي به آراء و انديشه‌هاي رئيس جمهور دارد. همچنين بخش ديگر وظايف مركز مربوط به جمع‌آوري اطلاعات براي رئيس جمهور در حوزه‌هاي گوناگون است. نگاه كارشناسي و پژوهش‌محور به حوزه‌هاي گوناگون براي مشورت دادن به رئيس جمهور از كاركردهاي مهم مركز است. بخش ديگر وظايف مركز مربوط به امور اسنادي است. در واقع اسناد موجود در مركز به منزلۀ بهره‌گيري از تجربيات گذشتگان و رجوع به سوابق دولت در زمينه‌هاي گوناگون است. اسناد آرشيو مركز گنجينۀ بي‌بديل و منحصر به فردي است كه مي‌تواند در موضوعات مختلف اجرايي مددرسان كارشناسان دولت در قسمت‌هاي گوناگون و وزارتخانه‌ها باشد. بسياري از اين اسناد مشكلات پيشينيان، موانع، راهكارها و ... را براي ما روشن مي‌سازد. علاوه بر اين نگاه راهبردي و كاربردي كه اسناد براي دولت دارند، محققان، پژوهشگران و دانشجويان مراكز مختلف علمي و دانشگاهي مي‌توانند براي تدوين پايان‌نامه يا مقالات و كتاب‌هاي پژوهشي از اسناد مركز بهره‌ بگيرند. بنده در اينجا مي‌خواهم به اين نكته اشاره كنم كه لازم است محققان و دانشجويان عزيز به موضوعات تاريخي فراتر از مسائل و حوادث سياسي نگاه كنند و با پژوهش در سوابق اجرايي، اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و .... به ابعاد مختلف گذشتۀ جامعۀ ايران نظر بيفكنند و گره از معماي ناگشودۀ گذشتۀ خودمان بگشايند. با چنين نگاهي است كه براي بسياري از دغدغه‌هاي امروزمان همچون هويت اسلامي- ايراني، سبك زندگي، اقتصاد مقاومتي، كار و سرمايۀ ايراني و ... مي‌توان پاسخ ايراني يافت. در واقع يكي از آفات پژوهش‌هاي فارغ از نگاه اسنادي و نگاه بومي‌گرايانه گرفتار شدن به راه‌ حل‌هاي غيربومي و وارداتي است. مركز پژوهش و اسناد معاونت ارتباطات و اطلاع‌رساني در اين باره نگاه كاربردي دارد و پيشنهادهاي محققان و پژوهشگران دلسوز در اين عرصه را باجان و دل‌پذيرا است.
2- جناب آقاي شيخان، دربارۀ اين وظايفي كه برشمرديد مصاديقي را هم ذكر مي‌فرماييد؟
بله، همان‌طور كه مي‌دانيد، رئيس جمهور محترم در ابتداي دولت دهم به يك دغدغه و مطالبۀ ملي يعني غرامت خسارات ايران از جنگ جهاني دوم اشاره كردند. معاونت ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رئيس جمهور رياست كميتۀ اطلاع‌رساني ستاد مربوط به اين موضوع را برعهده داشت. از همين رو مركز پژوهش و اسناد چاپ و انتشار اسناد مربوط به فجايع اشغالگران انگليس، روس و آمريكا در اين دوره را برعهده گرفت. چاپ پنج جلد كتاب در اين باره كه مجلدات ديگر هم در مسير چاپ و انتشار است، با استقبال طبقات مختلف مردم قرار گرفت. اين اسناد كه بخشي از آن مكاتبات خود اشغالگران با مقامات ايراني بود، به خوبي پرده از فجايع آنان در طول جنگ بر مي‌داشت. اين اسناد دست كارگزاران حقوقي و سياست خارجي كشور را در احقاق حقوق ملت ايران پرمي‌ساخت. كتاب ديگري كه مي‌توان به آن اشاره كرد، كتاب اسنادي از مهاجرت داخلي در ايران است.
رئيس جمهور محترم همواره به تمركززدايي از تهران و تقسيم منابع به نقاط مختلف كشور تأييد كرده‌اند. مركز به عنوان بازوي مشورتي رئيس جمهور با انتشار اين كتاب در واقع تصويري از مشكلات كشور درنتيجۀ مهاجرت بي‌رويه به تهران و شهرهاي بزرگ ارائه داد. تصويري كه حكايت از توسعۀ نامتوازن در دورۀ رژيم پهلوي و سياست‌هاي وابستۀ آن دوره در حوزه‌هاي گوناگون داشت. بنده براي اجتناب از اطاله كلام شما را به انتشارات مركز در زمينۀ اسناد ارجاع مي‌دهم و اين موارد در واقع براي نمونه ذكر شد. در زمينۀ آراء و انديشه‌هاي رئيس جمهور هم كتاب‌هايي با موضوعات مختلف با محوريت سخنراني‌هاي جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد منتشر گرديده است. وقتي محققان به اين كتاب‌ها مراجعه مي‌كنند، بر حقانيت انديشه و گفتمان رئيس جمهور اعتراف مي‌كنند. اين انتشار عام در واقع جامعه علمي و پژوهشي كشور را از يك منبع غني برخوردار مي‌سازد. همچنين مركز پژوهش و اسناد بر مبناي منظومۀ فكري جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد درتدوين پيام‌ها و تنظيم سخنراني‌هاي ايشان به عنوان يك بدنۀ كارشناسي و پژوهشي عمل مي‌كند.
3. جناب آقاي شيخان، علاوه برجنبۀ پژوهش بخشي از معاونت، اطلاع رساني در امور پژوهش چه كار كردي مي‌تواند داشته باشد؟
به اعتقاد بنده ضعف اطلاع رساني در همۀ امور مي‌تواند آسيب رسان به آن موضوع مورد بحث باشد. از همين رو در حوزۀ پژوهش هم بايستي اطلاع رساني به حد كمال باشد. اطلاع رساني افكار عمومي نسبت به موضوع افزايش مي‌يابد. وقتي از پيشرفت‌هاي علمي، فني و صنعتي اطلاع رساني مي‌شود، غرور ملي افزايش مي‌يابد. من در اينجا مثالي مي‌زنم. اطلاع رساني دربارۀ رشادت‌هاي رزمندگان اسلام در دورۀ جنگ تحميلي جامعه را با اين موضوع ملي و مهم درگير مي‌ساخت. جنگ از طريق اطلاع‌رساني به تمامي حوزه‌هاي زندگي مردم تسري پيدا كرد. حال كه ما در حال جهاد علمي هستيم، اين اطلاع‌رساني مي‌تواند مفيد باشد. مردم بدانند فرزندانشان در عرصه‌هاي مختلف چه تلاش‌هايي دارند و اين در واقع موجب مي‌شود يك روح جمعي در ارتباط با موضوع ايجاد شود. جامعۀ ايران يك جامعۀ فرهيخته با فرهنگ غني و مذهب عقل‌گراي شيعه است. چنين جامعه‌‌اي پذيراي نظريات و اقداماتي است كه پشتوانۀ علمي داشته باشد. بنابراين اطلاع‌رساني مي‌تواند در اين‌باره جامعه را نسبت به امور پژوهشي و كارشناسي درگير سازد.


 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

جدیدترین اخبار
>.
.
..
 
     
     
 
..
.
..
..
.
..
..
.
..